Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Bouda Alois

* 25.1.1867 Niva (Prostějov) (Česká republika (Czech Republic))
+ 29.12.1934 Praha (Česká republika (Czech Republic))
malíř, pedagog

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Bouda Alois
národnost: česká
pohlaví: M

poznámky:
* Niva (Prostějov) - dříve Hartmanice - prostejov.eu
+ 28. 12. 1934 - www.prostejov.cz
Narodil se v roce 1867 v Hartmanicích (dnešní Niva) v rodině chalupníka Aloise Boudy. Prostějovsko bylo pro mladého Boudu krajem radostného mládí. Sem se také rád vracel. V Prostějově absolvoval první ročník reálky. Zbytek absolvoval na českém gymnáziu v Olomouci a poslední ročník v Rychnově nad Kněžnou. Po absolvování odborných škol působil jako pedagog. V roce 1901 (28. 11.) byl potvrzen skutečným učitelem na c. k. reálce v Kladně s titulem profesor a potom jako profesor kreslení na státní grafické škole.
Byl malíř, kreslíř, metodik umělecké výchovy kreslení. V letech 1930 - 1934 byl činný jako odborný inspektor živnostenských škol pokračovacích. Oženil se s Annou, dcerou slavného uměleckého rodu Suchardů, výbornou malířkou květin. Napsal několik výtvarných učebnic Rostlina v dekoračním umění, Dekorativní kreslení aj. Pravidelně se zúčastňoval mezinárodních sjezdů kreslení, kde vždy vystupoval s přednáškou. To vše dokazuje, že vysoce převyšoval funkci prostého učitele kreslení. Proto byl přibírán do zkušebních komisí pro učitele. Byl vzácným a ušlechtilým člověkem. Byl dlouholetým přítelem malíře Mikoláše Alše, se kterým se seznámil jako student v roce 1888 v Olomouci. Aleš byl Boudovým na svatbě a byl i kmotrem jejich synů Jaroslava a Cyrila, také výborných malířů. Paní Marynu Alšovou za l. světové války podporoval i finančně. Zemřel 28. prosince 1934 v Praze – Bubenči.
zdroj – www.prostejov.cz

 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: