Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Zych Alois

* 10.5.1874 Jičín (Jičín) (Česká republika (Czech Republic))
+ 20.7.1943
fotograf, správní úředník, malíř

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Zych Alois
Významný fotoamatér, spoluzakladatel a funkcionář klubu na Královských Vinohradech, proslul zejména tvorbou aktů.
Vystudoval Vysoké učení technické, posléze byl vrchním radou na ministerstvu veřejných prací. Fotografoval od 1904, 1908 byl spoluzakladatelem Klubu fotografů amatérů na Královských Vinohradech, na jehož první výstavě prezentoval na 80 fotografií, převážně olejotisků. První samostatnou výstavu měl 1925, vystavoval převážně ušlechtilé tisky. 1926 mu vyšla publikace s dvaceti hlubotiskovými akty, první dílo toho druhu u nás. Modelem mu byla mladá manželka Hedvika nebo její sestra, akty jsou významně ovlivněny malířským pojetím, později i glamour fotografií. Rovněž ve svých krajinářských dílech navazoval na tradici, včetně anlického piktorialismu. Ve 30. letech vytvořil i pozoruhodné momentky, zejména na Slovensku. Po dlouhá léta byl předsedou vinohradského fotoklubu a jako místostarosta Svazu českých klubů fotografů amatérů a člen redakční rady Fotografického obzoru měl v meziválečných letech významný vliv na českou amatérskou fotografii.
Odkazy: Dvacet aktů ing. Aloise Zycha, Nakladatelství KFA, Praha 1926; medailon A. Dufka v Encyklopedii českých a slovenských fotografů, ASCO, Praha 1993 s obsáhlou literaturou
zdroj - www.scheufler.cz
Fotografovat začal od 1904. Proslul zejména tvorbou aktů. Mistrně zvládl tvárné procesy, připodobňující fotografii grafice. Jako jeden z prvních však ocenil tvorbu D. J. Růžičky a sám kolem pol. 20. let přijal zásady "nové školy". Začínal v mánesovském duchu a kolem 1930 dospěl ke stylu blízskému glamour photography. Byl také výborný krajinář, navazující na čes. intimní krajinomalbu a na anglický piktorialismus.
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: