Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Zlín Machálek Karel

* 23.7.1937 Zlín (Zlín) (Česká republika (Czech Republic))
básník, malíř, grafik, překladatel, ilustrátor

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Zlín Machálek Karel
Karel Machálek Narozen 23. července 1937 ve Zlíně. Malíř, grafik, básník.

Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti (1952–1956) a na Akademii výtvarných umění v Praze (1957–1963; Karel Souček, Vlastimil Rada). Kolektivně vystavuje od roku 1966, samostatně od roku 1967.

V šedesátých letech vystoupil na veřejnost nejen jako básník, ale i jako výtvarník (spolupráce se Špálovou galerií, řízenou Jindřichem Chalupeckým). V roce 1967 poprvé navštívil Paříž, o rok později pobýval v Římě a ve Florencii. Po sovětské okupaci krátce spolupracoval s düsseldorfskou galeriií Wendorf-Swetec a 1. července 1976 odjel na studijní pobyt do Francie. V roce 1977 pracoval v Nogent-sur-Marne v bývalém ateliéru sochaře Marcela Gimonda a připravoval samostatnou výstavu, již mu nabídla lyonská galerie Paula Gauzita. Když mu česká ambasáda ještě před dokončením výstavy odmítla prodloužit pobyt, požádal o azyl. Od roku 1978 pracoval v pařížském ateliéru v rue de Louvre a spolupracoval s uměleckou slévárnou Coubertinovy nadace v Saint-Rémy-lčs-Chevreuse. V roce 1980 vydal v Římě vlastním nákladem básnickou sbírku Dům druhých a rok nato obdržel francouzské občanství. Za funkčního období Françoise Mitteranda, v letech 1992–93, realizoval na zakázku francouzského ministerstva kultury a prezidentské kanceláře svá vrcholná sochařská díla: Sluneční bárku (pro park zámku Rambouillet) a Antropomorfní architekturu. Karel Zlín se zúčastnil tří desítek kolektivních výstav a realizoval čtyři výstavy samostatné. Je autorem rozsáhlého básnického díla.

V letech 1968–1976 vytvořil třiapadesát filmových plakátů.

 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: