Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

Vpravo

Janošková Šedivá Eva

* 20.10.1935 Praha (Česká republika (Czech Republic))
grafička, malířka

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Janošková Eva
Studovala na Akademii výtvarných umění v Praze (1956-1962) u profesora Vladimíra Sychry, dva čestné roky (1962-1964) u profesora Antonína Pelce. V roce 1968 byla na studijní cestě v Německé spolkové republice. Od roku 1969 žije v Kolíně nad Rýnem. Na začátku 60. let byla silně ovlivněna informelem, gestickou kresbou a malbou. V duchu doby experimentuje, v tzv. usazovaných kresbách (1962-1963) se už zabývá působením světla, zajímá se o kaligrafii, inspiraci nachází v orientálním a runovém písmu (Runy, 1963). V abstraktně působících kresbách a asamblážích se ozývají vzpomínky na konkrétní místa, na idylické dětství. Od poloviny 60. let pracuje s biomorfními tvary, stále více se věnuje grafice, od abstrakce směřuje k figuraci, vytváří hravé cykly grafických koláží. Obrázky z hracích karet rozkládá na části, které otáčí, zrcadlově obrací, posunuje, překrývá, skládá do nových celků. V 70. letech se zabývá fenoménem času, kresby a grafiky se záznamy stínů (předmětů i přírodnin) jsou lyrickým podobenstvím života, mizejícího času. Po roce 1989 jezdí do Toušic. V roce 1993 vystavovala v Muzeu Kouřimska v Kouřimi.
jih
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: