Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Mont Hans

* 0.0.1542 Gent (Ghent) (Belgie (Belgium))
+ 1582
architekt, sochař, stavitel

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Mont Hans
Hans Mont. Sochař. Stavitel. Architekt. Narozen v Gentu r. 1542. Zemřel v Ulmu r. 1582. Vlámský sochař a architekt, aktivní v Rakousku, Čechách a Německu. V roce 1572 Hans Mont ve Florencii byl žákem a spolupracovníkem Giovanniho da Bologna. V roce 1575 na doporučení Giambologna vstoupil do služeb císaře Maximiliána II ve Vídni. Působil na novostavbách císaře Maximiliana II. ve Vídni a jejich výzdobě podle návrhů van Mandera (např. tzv. Neugebäude). Realizoval obří štukové postavy. Pro vstup císaře Rudolfa II do Vídně r.1576 navrhl velký vítězný oblouk na Bauernmarkt a modelovat několik soch. Když císař a král Rudolf II. přemístil panovnický dvůr do Prahy, působil Mont v jeho službách patrně od r. 1576, ač se jeho jméno neobjevuje v inventáři rudolfínské Kunstkomory. V roce 1617 Philipp Hainhofer viděl šest soch mramorových a bronzových, majících na štítcích signatury Giovan. di Mente a Giovan. Bolognese v kurfiřtské drážďanské Kunstkomoře. Nepokojná krev jej však hnala do sporů. Údajně též aktivně provozoval tenis. Asi r. 1580 utrpěl úraz oka. R. 1580 patrně opustil službu na dvoře císaře a krále Rudolfa II. a přijal nabídku městské rady Ulmu zlepšit opevnění tohoto města. V roce 1582 byl propuštěn z důvodu nedostatků v jeho práci. Jeho kamarád Bartolomäus Spranger r. 1607 vytvořil na jeho památku Alegorii triumfu Věrnosti nad Osudem. 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: