Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Sládek Jan

* 20.5.1906 Kunčičky, Ostrava (Ostrava-město) (Česká republika (Czech Republic))
+ 30.7.1982 Praha (Česká republika (Czech Republic))
scénograf, kostýmní výtvarník, pedagog, grafik, malíř, překladatel

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Sládek Jan
Jan Sládek patří k předním osobnostem české scénografie a řadí se k zakladatelům moderního scénografického projevu. Působil i jako pedagog na zlínské Škole umění. Je znám i jako spoluzakladatel a scénograf Realistického divadla Z. Nejedlého v Praze (1945 - 1979). Byl ale také malířem, grafikem a ilustrátorem. Volné tvorbě věnoval pozornost od konce dvacátých let do konce padesátých, přičemž nejbohatěji ji rozvinul v letech třicátých. V jeho tvorbě se setkáváme se sociální tématikou, s vlivem kubismu a nejpříznačnějším rysem Sládkovy tvorby je její kresebnost a práce se světlem. Ve třicátých letech působil v Ostravě, kde se zasloužil o organizaci kulturního života. Po 2. světové válce se přesunul do Prahy a věnoval se již převážně scénografii.
-
Studoval soukromě v Ostravě u Kamila Ungermanna. Byl členem Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců a v letech 1937–1949 Spolku výtvarných umělců Mánes. Ve třicátých letech vyučoval na Škole umění ve Zlíně. Od roku 1930 pracoval jako výtvarník pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a od roku 1937 postupně pro Zemské divadlo v Brně, Městské divadlo na Král. Vinohradech a pražské Národní divadlo. Byl spoluzakladatelem Realistického divadla v Praze. Své scénografie pojímal jako obrazové kompozice, jimž i v realizaci dokázal vtisknout štětcovou volnost malířského rukopisu. V kostýmních návrzích dociloval vynikající charakterizace dramatických i komediálních postav. Volné tvorbě, která je méně známá, se věnoval od konce dvacátých let do konce let padesátých, přičemž nejintenzivněji ji rozvinul ve třicátých letech. V jeho tvorbě se setkáváme se sociální tematikou i s vlivem kubismu. Nejpříznačnějším rysem Sládkovy tvorby je její kresebnost a práce se světlem.
Jaroslav Michna, Černá země?, GVUO 2018, s. 275

 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: