Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Chwistková Dagmar

* 27.6.1961 Olomouc (Olomouc) (Česká republika (Czech Republic))
+ 2006
grafička, malířka

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Chwistková Dagmar
Autorka se narodila v r. 1961 v Olomouci a do Ostravy přijela studovat výtvarnou výchovu na tehdejší Pedagogické fakultě. Po jejím absolvování v roce 1985 vyučovala několik let výtvarnou výchovu na gymnáziu v Ostravě-Porubě, později učila kresbu na nově vzniklé ostravské Střední uměleckoprůmyslové škole.
Dagmar Chwistková-Lindovská ještě v 80. letech se ve své tvorbě věnovala převážně kresbě a grafice, propracovala se k perfektní lineární kresbě i grafické zkratce. Její linoryty i sítotisky se vyznačovaly bravurní jemnou linií a velmi často pouhým zahušťováním těchto linek dosahovala dojmu přírodních úkazů - větru, bouře, proudění vody atd. Vše mělo vždy silný expresívní náboj a dynamiku.
Teprve později, v 90. letech, se začala autorka věnovat více i malbě a její obrazy byly stále barevnější. Opět zpracovávala krajinné motivy, ale byly už převážně přetaveny do kultivovaných abstraktních kompozic. I zde se vždy uplatňovala silná expresivita, její barevné proudy neskrývaly dynamiku. Nešlo však o koloristickou malbu, stále se projevovalo autorčino původní grafické cítění a to zde bylo teď převedeno olejovými barvami na plátno.
Ve svém bohužel krátkém životě autorka uspořádala 15 samostatných výstav a zúčastnila se desítek výstav společných, převážně s ostravskou Výtvarnou skupinou In Signum. Její členkou byla již od jejího založení v r. 1995.
Výstava v galerii Ametyst ve Fakultní nemocnici v Porubě obsahuje převážně malby z posledních let jejího života, ale zahrnuje i ukázky grafických listů ze staršího období autorčiny tvorby. V každém případě jde o kvalitní výtvarnou prezentaci a zároveň o vzpomínku na silnou, čistou a originální uměleckou osobnost, spjatou silně s naším regionem.
Antonín Gavlas, www.kotarbova.eu
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: