Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

vlevo

Kleček Oto

* 23.5.1917 Krásné Březno, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem) (Česká republika (Czech Republic))
+ 9.9.1981 Hradec Králové (Hradec Králové) (Česká republika (Czech Republic))
malíř

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Kleček Oto
Oto Kleček, se narodil dne 23.5.1917 v Ústí n/L - Krásné Březno. Byl pokřtěn jménem Otto. Kolem roku 1947 si nechal z praktických důvodů jméno úředně upravit na Oto s jedním “t”.
Kreslil a maloval od klukovských let, ale jako samouk -“naturščik” .
Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích a v r. 1938 byl vyřazen jako poručík ČSA. Teprve demobilizací v létě r.1939 se mu otevřela cesta ke studiu malířství. Ta se ale zase velmi brzy, na podzim téhož roku uzavřením českých vysokých škol opět zavřela. V době Protektorátu Č&M, navzdory zákazu ze strany německých okupačních orgánů, existovaly soukromé výtvarné školy a jednu z nich pod vedením profesora ak. malíře Josefa Olexy, v letech 1940 -1945 v Brandýse n/L úspěšně absolvoval. Po válce však tento způsob vzdělání nebyl shledán jako plnohodnotný a neopravňoval ho užívat titul “akademický malíř”. Po přestěhování rodiny do Hradce Králové v roce 1953, začal soukromně studovat portrétní malbu u ak. mal. Jiřího Morávka. Záhy potom navázal kontakt s ak. mal. Adolfem Doležalem, který ho následujících 8-10 let soukromně vedl a odborně vzdělával. V 70. létech se
profesně setkal s ak .mal. Jaroslavem Košvancem, který se pak na cca. 8 let stal konzultantem jeho výtvarného projevu a mentorem jeho uměleckých aktivit.
Oto Kleček byl regionálním malířem východních Čech a Hradce Králové. V jeho oficiální tvorbě dominuje krajinomalba z podhůří Krkonoš, Orlických hor, či Polabí a potom motivy městské krajiny - ulice a zákoutí Hradce Králové. Moře a přímořské motivy se v jeho tvorbě objevují až po roce 1961 (Černé moře, Baltické moře, Jadran). Portrétům se věnoval pouze okrajově a portrétované osoby patřily většinou do okruhu jeho přátel.
Svá díla úspěšně vystavoval v prodejní galerii Dílo v Hradci Králové. V letech 1955 -1980 se účastnil několika společných výstav hradeckých výtvarníků v Domě umělců v Hradci Králové. Mimo obrazů s realistickou tématikou si “utajeně” maloval abstraktní obrazy o kterých věděla jen rodina a pár opravdu nejbližších přátel. Ty byly poprvé veřejně vystaveny na den přesně 18 let po jeho úmrtí, 9.9. roku 1999 ve výstavních prostorách grafického studia “Mowshe” na tehdejší adrese v ul. Újezd č.18 na Malé Straně v Praze.
Od 60. let ve svém atelieru v Hradci Králové pod záštitou VLVDÚ vedl lekce malování a výtvarné výchovy pro děti a mládež (cca od r.1964 - 1980). Jeho žákem v té době byl mimo jiných i malíř a arteterapeut Tomáš Miro Záhořík.
Kromě výše uvedeného se také realizoval i v dalších výtvarných aktivitách: navrhoval plakáty, diplomy, ilustroval odborné lékařské publikace apod.
(z informací Jana Klečka)
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: