Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Tříška Josef

* 16.3.1885 Trhový Štěpánov (Benešov) (Česká republika (Czech Republic))
+ 16.5.1967
malíř

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Tříška Josef
Akademický malíř Josef Tříška se narodil 16.3.1885 v budově bývalé staré radnice v dnešní Dubějovické ulici v Trhovém Štěpánově čp. 51.
Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze, na Akademii výtvarných umění u profesora Schweigera a roku 1914 ukončil studia pedagogiky na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté se stal učitelem na akademickém gymnáziu.
Samostatně vystavoval své obrazy v tehdy významném Topičově salonu v roce 1935 a 1944. Po druhé světové válce se aktivně zúčastňoval života ve Svazu českých výtvarných umělců a vystavoval na členských i celostátních výstavách.
Byl to skromný, ale kultivovaný umělec, který objevoval se zanícením kouzlo a krásu prostých věcí. Ve své výtvarné tvorbě se Tříška věnoval zejména krajině, ale i figurální a portrétní malbě. Vynikající jsou jeho autoportréty.
Jeho manželkou byla Zdeňka Jirásková (1889 – 1975), dcera známého spisovatele Aloise Jiráska. Měla výrazný malířský talent. Nebylo jí však dopřáno studium na výtvarné škole, ale provdala se za akademického malíře Josefa Tříšku. Snad jí toto kumštýřské manželství vše vynahradilo. Neměli spolu žádné děti.
Akademický malíř Josef Tříška daroval obci 37 originálů svých obrazů. Pro tyto obrazy byla dne 25. 7. 1970 otevřena výstavní síň za účasti jeho manželky Zdeňky Tříškové v přízemí budovy čp. 51 v Trhovém Štěpánově. Původně byla umístěna na pravé straně od vchodu (dnes je zde kadeřnictví), později byla přemístěna na levou stranu od vchodu. Kromě obrazů je zde možno vidět malířský stojan, paletu, vykládanou truhlici, starožitné hodiny, mistrovo křeslo, štětce i čapku.
Josef Tříška zemřel 16. 5. 1967 a je spolu s manželkou Zdeňkou pochován na místním hřbitově. Nad jeho hrobem je zajímavý pomník s nápisem „U maminky a u tatínka“, který byl opraven v roce 2008 nákladem 30.000 Kč z rozpočtu města Trhový Štěpánov.
Josef Tříška patří právem mezi významné osobnosti Trhového Štěpánova.
Stálou výstavní síň s jeho obrazy obrazů můžete vidět v budově bývalé radnice v Dubějovické ulici č.p. 51 po dohodě s Městským úřadem v Trhovém Štěpánově na telefonu č. 317851163 nebo osobně.
zdroj - www.trhovystepanov.cz
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: