Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

vlevo

Polášek Albín

* 14.2.1879 Frenštát pod Radhoštěm (Nový Jičín) (Česká republika (Czech Republic))
+ 19.5.1965 Winter Park (Florida) (Spojené státy (United States))
pedagog, řezbář, medailér, sochař, překladatel

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Polášek Albín
Narodil se 14. února 1879 ve Frenštátě pod Radhoštěm jako sedmý syn svých rodičů. V dětství pracoval na rodinném statku a v hostinci. Už tehdy se projevovaly jeho umělecké sklony. Na pastvě vyřezával dřevěné figurky, modeloval postavičky z hlíny a výborně kreslil. Ve škole však nepatřil – s výjimkou kreslení, zpěvu, krasopisu a tělocviku – mezi nejpilnější žáky. Ačkoliv se ve Vídni vyučil řezbářem a studoval v Římě, doma se pro něj práce nenašla, proto ve 22 letech odjel se svým bratrem Robertem do Ameriky. Zde začal pracovat jako řezbář. Byl přijat na Pensylvánskou akademii krásných umění ve Filadelfii, obor sochařství. Posléze se stal profesorem na prestižní Akademii umění v Chicagu, kde takřka třicet let vyučoval své studenty. Na své rodiště však nezapomněl a do Frenštátu jezdíval na dovolenou. Byl tak spřízněn se svým rodným krajem,že v roce 1930 v USA vytvořil sochu boha Radegasta a poslal jí do svého rodného kraje. V roce 1949 se přestěhoval do města Winter Park na Floridě. Mnoho štěstí mu však nový domov nepřinesl, neboť byl záhy postižen mozkovou mrtvicí a zbytek života strávil na vozíku. Přesto se nevzdal tvůrčí práce a v 82 letech se po smrti své první manželky znovu oženil. Zemřel v roce 1965.
Dílo:
- The Sower (Rozsévač), 1911
- Radegast, 1929
- Cyril a Metoděj, 1931
Během svého působení v USA vytvořil celou řadu sochařských artefaktů – od medailí, přes sochy, až po monumentální sousoší, pomníky a náhrobky.
V Československu je autorem sousoší Cyrila a Metoděje a sochy Radegasta na Radhošti, pro Frenštát vytvořil sousoší Zápas dobra se zlem a sochu Ondráš, byl také autorem první československé medaile (Svoboda). Jeho největší dílo v Československu – socha presidenta Wilsona v Praze – bylo za okupace zničeno.
Literatura:
- Sochař Albín Polášek: „neznámý“ autor známého Radegasta na Pustevnách. Moravskoslezský deník, 27. červen 2009, s. 15.
- Pelikánová, Gabriela - Kahánková, Taťána: Rodáci a významné osobnosti Moravskoslezského kraje. Moravskoslezský kraj, 2006. S. 37.
-
Sochař. Vyučil se řezbářem u Jana Mayera ve Vídni a navštěvoval také tkalcovskou školu ve Frenštátě pod Radhoštěm. V roce 1901 odjel do Spojených států, kde pracoval v dílně na výrobu sakrálních plastik a oltářů. V roce 1904 začal studovat Pensylvánskou akademii krásných umění ve Filadelfii, kde získal stipendijní pobyt v Římě, což zásadně ovlivnilo jeho sochařský rukopis. V roce 1916 byl jmenován vedoucím sochařského oddělení v Art Institute of Chicago a v roce 1927 se stává členem National Academy of Design v New Yorku. O rok později získal titul Master of Fine Arts. Mezi světovými válkami se vrátil do rodného kraje, kde v roce 1931 realizoval dvě své nejzásadnější české sochy – Radegast a Cyril a Metoděj – na beskydském Radhošti. Od roku 1949 Polášek natrvalo přesídlil na Floridu, kde si postavil sídlo, jenž dnes slouží jako galerie spravovaná Fundation Albin Polasek. Jeho tvorba je silně ovlivněna klasickou sochařskou tradicí, s níž se setkal v Římě. Tíhne ale také k symbolismu protkanému národnostním cítěním a humanismem.
Jaroslav Michna, Černá země?, GVUO 2018, s. 271


 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: