Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

vpravo

Bosáček Josef

* 17.2.1857 Příbram (Příbram) (Česká republika (Czech Republic))
+ 5.9.1934 Příbram (Příbram) (Česká republika (Czech Republic))
malíř, křesťanský umělec

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Bosáček Josef
Vyučil se pekařem v Příbrami. V r. 1884 vstoupil do pražských Emauz k beuronským mnichům a navštěvoval zdejší malířskou školu, žák prof. P. Gabriela a Jakuba Wügnera. Nanašeč sgrafit ze života sv. Benedikta v emauzském klášteře. Od r. 1889 spolupracuje s M. Alšem. Stal se jeho přítelem a nejoblíbenějším realizátorem jeho fresek a sgrafit po celých Čechách. V r. 1891 vytvořil např. černobílé sgrafito na lékárně U České koruny v Kladně. Od r. 1892 spolupracoval také s architektem Rudolfem Štechem, např. při výzdobě plzeňských domů, vodňanského kostela ad. Sám byl autorem Křížové cesty pro chrám Páně ve Vodňanech, řady církevních oltářních obrazů a portrétů. Od r. 1908 žil u svého bratra, kněze Vincence na faře při kostelíku na Skalce a poté od r. 1909 na Makové Hoře, od r. 1918 jako kostelník. Konec života prožil v naprosté chudobě. Poslední jeho nástěnnou malbou byl Žehnající Kristus na klenbě presbytáře makovského kostela z r. 1909-10.
zdroj - www.svkkl.cz
-
Josef Bosáček se narodil v rodině příbramského krejčího Kašpara Bosáčka (1822–1884) a jeho ženy Marie, rozené Kášové. Josef měl tři starší a dva mladší bratry. Sestra Otýlie se zemřela krátce po narození. Tři z jeho bratrů studovali – Vincenc (1851–1918) na kněze, Václav (nar. 1858) a Antonín (nar. 1868) studovali učitelský ústav. Josef se nejdříve vyučil pekařem. Věnoval se ale také své zálibě v kreslení a malování, ve které jej podporoval například učitel, hudebník a malíř Josef Hofmayer. Na studia ale neměl prostředky a proto v roce 1884 vstoupil do pražského kláštera Emauzy, který spravoval malířskou školu tzv. beuronského stylu. Po počátečních potížích se díky přímluvám bratra Václava stal žákem Gabriela Jakuba Wügera, profesora malířské akademie v Římě. Ten ocenil jeho talent a svěřil mu práci na sgrafitech ze života sv. Bernarda. V té době Bosáček vytvořil i obraz Ruth a Noemi, na základě kterého byl roku 1886 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. Studoval u profesora Františka Sequense, Antonína Lhoty a Julia Mařáka. Absolvoval u Maxmiliána Pirnera v oboru Dekorativní a náboženská malba.
Během studií se seznámil s Mikolášem Alšem, se kterým od roku 1889 spolupracoval na realizaci fresek a sgrafit dle Alšových návrhů. V Plzni působil v letech 1896, 1900, 1903–1907, kdy pracoval pro stavitele Rudolfa Štecha. Po jeho smrti odešel za svým bratrem, knězem Vincentem Bosáčkem, na Skalku u Mníšku pod Brdy. V roce 1909 byl jeho bratr přeložen na Makovou horu, kde Josef Bosáček dělal v poutním kostele kostelníka. Zde také namaloval fresku Žehnající Kristus v presbytáři. Po bratrově smrti v roce 1918 žil na Makové hoře jako poustevník. Zemřel roku 1934 v příbramské nemocnici.
Dílo[editovat | editovat zdroj]
cs.wikipedia.org, 22.7.2017
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: