Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

Vlevo
 

Růžička Rudolf

* 29.6.1883 Kouřim (Kolín) (Česká republika (Czech Republic))
+ 1978 New York City (New York) (Spojené státy (United States))
typograf, ilustrátor, grafik, malíř

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Růžička Rudolf
Mladší bratr sochaře Jana Evangelisty Růžičky. Syn chudého krejčího, který se v roce 1894 vydal s deseti dětmi do Ameriky. Vyučil se rytcem, při zaměstnání v tiskárně studoval na soukromé výtvarné škole. Po přestěhování do New Yorku (1903) se věnovat vlastní rytecké a grafické práci. Náměty čerpal z amerických měst, zvláště z New Yorku a z Bostonu. Na popud newyorského závodu Scribner Sohn kreslil v Římě fontány pro publikaci The Fountains of Papal Rome. Od roku 1909 udržoval blízké vztahy s předními českými umělci Vojtěchem Preissigem a Milošem Jiránkem. V roce 1912 vystavoval grafiky v pařížském Louvru. Známým se stal jako grafik a ilustrátor (díla Jeana de La Fontaine, Henryho Davida Thoreaua), navrhoval knižní typografii (v roce 1913 např. upravil Jiránkovy Dojmy a potulky) a tiskařská písma. V roce 1923 přijel do Československa, společně s Františkem Tavíkem Šimonem vytvořili řadu kreseb a akvarelů, také pražských motivů. Ryl barevné dřevoryty do bibliofilských tisků, novoročenky, ex libris. V roce 1943 vydal knihu Thomas Bewick Engraver, kterou vysázel vlastním písmem Fairfield. Větší část díla je uložena ve sbírkách v Dartmouth College Library v New Hampshire.
jih
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: