Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Vaníček Bedřich

* 30.5.1885 Krahulov (Třebíč) (Česká republika (Czech Republic))
+ 29.7.1955 Třebíč (Třebíč) (Česká republika (Czech Republic))
malíř, grafik, překladatel, výtvarný publicista, teoretik umění

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Vaníček Bedřich
Překládal z díla Alexandra Dumase st., Antoine de Saint-Exupéryho, Paula Eluarda, Stephana Mallarméa, Amdré Bretona. Člen Umělecké besedy, Bloku výtvarných umělců (první předseda). Publikoval v časopise Život, vydal knihu esejů. Jeho dílo stojí stranou dobových směrů, je monotematické v zobrazování ženy (Podobizna, Mateřství, Žena u klavíru), v české malířské tradici má nejblíže k intimním žánrům Josefa Navrátila a Josefa Mánesa, navazuje na koloristickou větev malířství (Frans Hals, Camille Corot, Eugéne Delacroix ad.)
zdroj – (red), Nová encyklopedie českého výtvarného umění, Academia, Praha 1996, s. 895
-
Po studiu na třebíčské gymnáziu působil krátce jako učitel. V letech 1906 – 1910 studoval moderní filologii na Karlově univerzitě v Praze a na pařížské Sorboně. V letech 1910 a 1911 byl žákem pařížské Akademie Ransonovy. Poznal Francii i Holandsko a v roce 1912 Jugoslávii, kde se v Dubrovníku seznámil s učitelkou hudby Andělou Paršovou, která se stala jeho ženou a modelem řady jeho děl. S ní navštívil v roce 1912 Itálii a Francii a v roce 1913 strávil zimu v Moskvě. Po návratu bydlil krátce v Kolíně nad Labem. Od konce světové války, kterou prožil jako voják rakouské armády, žil s manželkou v Praze. Od roku 1933 byl členem Výtvarného odboru Umělecké besedy. Za okupace se zúčastnil odboje ve skupině Vladislava Vančury. Překládal z francouzštiny a napsal také řadu esejí, uveřejňovaných v časopise Život. Samostatně vyšly pod názvem Svět za rámem v Kruhu krásné knihy v roce 1948. Léto trávíval na rodném Třebíčsku, odkud je většina jeho krajin.
z katalogu výstavy Bedřich Vaníček: Oleje, kvaše, kresby. Praha, Národní galerie v Praze, 1965. Sestavily Ludmila Karlíková a Blanka Ernestová.
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: