Tiskový výstup informačního systému abART - osoba


 
Zpracovávám požadavek,
čekejte prosím ...
 

 

Liška Karel

* 2.4.1914 Poltava (Ukrajina (Ukraine))
+ 1987 Daisendorf (Bodenseekreis) (Německo (Germany))
ilustrátor, grafik, malíř

osoba
vyhledávací lišta
podrobný filtr: umožňuje vyhledávání podle: místa narození, data úmrtí, místa úmrtí, oboru). Další vyhledávací pole mohou přidávána podle potřeb a požadavků.
- místo narození: pro vyhledávání místních rodáků (např. Kolín nebo i *brod)
datum úmrtí: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956).
- místo úmrtí: pro vyhledávání osobností (např. Kolín nebo i *brod)
- obor: pro vyhledávání oboru osob (např. malířstí nebo i *vazba)
stav podrobného filtru (nastaven/není nastaven)
vyhledávací pole (mohou se kombinovat):
- příjmení: pro vyhledání všech příjmění osoby (např. Bočkayová-Omiliaková Klára - lze zadat jak bočkayo nebo i omili)
- jméno: pro vyhledání obou jmen (např. Karel Jaromír Erben - lze zadad jak karel nebo i jaromír)
- datum narození: ve tvaru den, měsíc, rok. Pole mohou být vyplněna libovolně (např. denní výročí - pole den 25 pole měsíc 12 , měsíční výročí - do pole měsíc 3, výročí roku - do pole roku 1956, kulatá a významné výročí - do pole rok ???0, nebo *5).
potvrzení výběru (ikona vyhledat nebo klávesa enter).
Zástupné znaky pro vyhledávání jsou * (pro více znaků) a ? (pro jeden znak).
Podrobný filtr není obsažen ve volné verzi abARTu!.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         Hledej
Příjmení:  Jméno:  Datum narození: . .
Liška Karel
Karel Liška se narodil 2. 4. 1914 v Poltavě na Ukrajině. Od roku 1919 žil v Československu. Studoval soukromě u malíře F. Jelínka, pak profesuru kreslení na ČVUT v Praze a PedF UK tamtéž. Maloval zejména krajiny, zátiší a podobizny. Věnoval se ilustraci a navrhoval divadelní výpravy. Byl profesorem grafické školy v Praze. 1969 emigroval do Německa. Zemřel 1987 v Daisendorfu v Německu.
,,Začal krajinou pojatou impresionisticky. Je jistý v kresbě, zdůrazňuje barvu a usiluje o výraznou zkratku i výstavbu obrazu.“(Dr. Š. Jež)
Samostatné výstavy: 1938, 1939 – Praha, Rubešova galerie, 1941 – Čáslav, Třemošnice, 1946 – Praha, Topičův salon, 1948 – Karlovy Vary, Galerie Kreiser, 1970 – Meersburg (SRN), 1976 – Pfaffikon (Švýcarsko), Galerie Krause.
Kolektivní výstavy (výběr): 1939 – Zlín, Salon, 1946 – Praha, Výstavní sály SČUG Hollar, Výstava obrazů, plastik a grafik, 1978 – Riedt, Galerie RA, Umělci k 10. Výročí okupace Československa – Amsterodam, Israel Galerie Linka.

Galerie KIN jídelna
Galerie KIN jídelna se nachází v areálu továrny Koh-i-noor ve Vršovicích v Praze v prostoru stále fungující závodní jídelny. Galerie se zaměřuje na prezentaci uměleckého díla, které bude vystaveno po dobu dvou měsíců na vymezené ploše stěny 231,5 x 134,5 cm nad výdejním oknem jídelny, kde původně visel obraz Pohled na tovární budovy od malíře Karla Lišky, který byl ukraden v roce 2010.
Umělecké dílo v prostoru Galerie KIN jídelna je přístupné veřejnosti v době vernisáže, poté již jen pro strávníky jídelny po dobu dvou měsíců.


Ukradený obraz
Podoba obrazu Pohled na tovární budovy od Karla Lišky není známá. Podnik Koh-i-noor a. s. vlastní rám ukradeného obrazu, který vymezuje velikost pro plátno 231,5 x 209 cm. Archiv továrny zahrnuje další obraz od malíře Karla Lišky
s názvem Drátotažna, který zobrazuje jeden z výrobních prostorů továrny a který byl namalován autorem roku 1953. ,,Obraz působil ponuře, těžce. Byl hodně tmavý. Jako kdyby byl malován za soumraku. Pohled na továrnu byl vytvořen pravděpodobně ze železničního mostu před zástavbou obytných budov na ulici Vršovická. Obraz byl ukraden v roce 2010. Pachatel není doposud znám. Plátno bylo vyříznuto a jeho rám se nalezl asi rok po uplynulé krádeži při stěhování nábytku, kdy byl objeven za skříněmi v prostorách závodní jídelny.“ (Dle výpovědi správce objektu Koh-i-noor a.s. pana Františka Buchty)
 

místo narození:
datum úmrtí:..
místo úmrtí:
obor: